Bóg vs kobieta
29 grudnia 2017
oaza tyczyn aktualnosci marazm
Marazm Duchowy
6 grudnia 2018

Piękne Serce

Tak jak światło jest niezbędne do tego aby poznawać świat tak i Duch Święty jest niezbędny do tego aby człowiek mógł poznawać samego siebie. Nie da się odkryć pełni człowieczeństwa w oderwaniu od świętości z jaką Bóg stworzył ludzi. Jednak do tego potrzeba sporo odwagi, nie jest łatwo stanąć w Prawdzie. Wymaga to wysiłku, czasu i zaangażowania. Z natury łatwiej jest przebywać w ciemności.

Nie trzeba wtedy wiele robić i w ten sposób żyje się dużo wygodniej. Jednak takie życie nie jest pełne, jest jedynie ułudą i odchyleniem prawdziwego szczęścia. W społeczeństwie często panuje przekonanie, że szczęśliwy człowiek to tylko ten radosny i uśmiechnięty- otóż nic bardziej mylnego! To trochę tak jak z relacjami, nieraz widzimy szczęśliwą rodzinkę w Kościele: mama, tata i dzieci, wszyscy pięknie ubrani, uśmiechają się do znajomych a w domu dochodzi do tragedii życia codziennego.

Szczęście, o którym mówi Jezus Chrystus jest zupełnie inne, to przede wszystkim pokój serca mimo trudności. Można się uśmiechać będąc rozbitym od środka, to nie takie trudne. Nawet niekoniecznie trzeba udawać, są rzeczy które nas cieszą, będą sytuacje które nas rozśmieszą i rozradują ale pokoju dalej będzie brakowało. W sercu człowieka jest takie miejsce, które nigdy nie będzie dostępne dla kogoś innego niż ja sam i Bóg.

To miejsce własnej tożsamości: najgłębszych doświadczeń, największych smutków i radości, pierwszych przeżyć, niepowtarzalnych chwil. Owszem można się nimi dzielić, próbować o nich opowiadać, ale nikt nie będzie w stanie odczuć tego co my czuliśmy w tamtej chwili. Widać to chociażby na przykładzie randki: ona będzie pamiętać, że tuż przed wyjściem poszło jej oczko na rajstopach i że włosy nie układały jej się tak jak chciała a on będzie pamiętał to, że po prostu  ślicznie wyglądała i się pięknie uśmiechała. Jedno spotkanie, dwie zupełnie inne perspektywy.

To bardzo uogólniony i uproszczony przykład, można by konkretniej ale na nim widać różnice te najbardziej banalne. To w takim razie co z tymi różnicami głębokimi? Świat uczuć jest największą tajemnicą. Psychologowie i inni specjaliści mogą się trudzić by go opisać i wytłumaczyć, jednak każdy przypadek jest indywidualny, inny, wyjątkowy.

Nie da się w pełni zrozumieć drugiego człowieka, mimo że czasami bardzo tego pragniemy, tutaj należy wrócić do punktu wyjścia- „Jezus jest drogą, prawdą i życiem.” Jak tłumaczył kiedyś o. Szustak tylko Jezus może dać pełne życie; tylko Jezus może pokazać  Prawdę o mnie, o Bogu i o drugim człowieku; tylko Jezus może być mostem łączącym moją relację z drugim człowiekiem. Jezus w zamyśle i mnie i Ciebie, każdego stworzył cudownie.

Tylko otwierając się na Jego miłość będziemy mogli stać się najlepszą wersją samych siebie. Panie Jezu proszę ucz mnie kochać, bo sama nie potrafię, moje serce może być piękne tylko Twoim pięknem,  proszę pomagaj mi stawać w Prawdzie mocą Ducha Świętego i obdarzaj mnie świętym pokojem, amen.